Agenda Culinară
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MURĂTURI ASORTATE LA BUTOI

In jos

 MURĂTURI ASORTATE LA BUTOI Empty MURĂTURI ASORTATE LA BUTOI

Mesaj  AgendaCulinara Dum 06 Oct 2013, 14:43

Murături asortate la butoi

Pentru un butoi de murături asortate aveţi nevoie de: castraveţi, gogonele, pepenaşi în proporţiile preferate, o ţelină cu frunze, 1 legătură mică de hrean, o căpăţână de usturoi, 2 morcovi mari, sare mare neiodată, mărar uscat. Mai întâi se curăţă şi se spală “auxiliarele”. Rădăcinoasele se taie în felii mari, căţeii de usturoi se curăţă şi se lasă întregi.

 MURĂTURI ASORTATE LA BUTOI 961ljr30o0e

Apoi se spală viitoarele murături.

 MURĂTURI ASORTATE LA BUTOI Tz8vxiugzhn

Legumele se aşază în butoi în straturi: mai întâi un strat de mărar uscat, apoi pepenaşii, gogonelele şi castraveţii  amestecate, cu rondele de rădăcinoase, căţei de usturoi şi frunze de ţelină printre ele. Pentru un pic de gust, am pus şi un ardei iute bulgăresc. Dacă vă plac murăturile mai picante, puteţi pune mai mulţi ardei iuţi, chiar din aceia roşii.

 MURĂTURI ASORTATE LA BUTOI 0183qkoq21q

Ultimul strat trebuie să fie de mărar uscat. Pentru saramură eu vă recomand să încălziţi apă şi să dizolvaţi sarea în ea (o lingură cu vârf la un litru de apă) ca să vă asiguraţi că se dizolvă bine. Mie mi s-a întâmplat deseori să se lase sarea la fund şi murăturile să se înmoaie. Lăsaţi saramura să se răcească sau turnaţi-o fierbinte peste murături, după preferinţă. Eu am turnat-o fierbinte, apoi am fixat trei şipci deasupra ca să ţină murăturile sub apă.

 MURĂTURI ASORTATE LA BUTOI K5g75h9l1y4

Am pus o folie de plastic deasupra şi apoi capacul şi am lăsat butoiul două zile în bucătărie. Azi am verificat moarea să văd dacă e suficient de sărată şi l-am dat la rece în balcon. Dacă moarea nu e suficient de sărată, mai adăugaţi sare, dacă e prea sărată mai scoateţi din ea şi puneţi apă. Am gustat şi un castravecior şi e foarte crocant, să sperăm că se menţine aşa.
sursa:laurafrunza.com
AgendaCulinara
AgendaCulinara
 
 


https://agendaculinara.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum