Agenda Culinară
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Muraturi taranesti, de vara

In jos

Muraturi taranesti, de vara Empty Muraturi taranesti, de vara

Mesaj  Bianca Sam 09 Oct 2010, 11:50

Muraturi taranesti, de vara


Muraturile taranesti pentru vara difera de muraturile taranesti pentru iarna, prin faptul ca se foloseste mai putina sare, iar saramura nu se fierbe, facandu-se cu apa race.Se numesc cam nepotrivit, muraturi de vara, deoarece este o reteta pentru murarea rapida a verzei de vara (de solar), mai dulce si mai putin densa si a castravetilor de vara (de solar).Muraturile taranesti, de vara, se pot face de cand apare pe piata, varza noua si castravetii de solar (cam pe la inceputul lui mai) si pana la inceputul lui octombrie, cand se pun muraturile taranesti pentru iarna, asortate, cu castraveti si varza de toamna, conopida, gogonele, morcovi, telina si orice fel de alte legume doreste fiecare (ardei capia verde, fasole pastai, pastarnac, patrunjel, sfecla, etc.), fructe (prune, mere ionatan sau goden, pere de toamna) sau lubenita/ pepene verde.Varza de vara se curata de frunzele sfrijite si se taie in 2 sau in 4, dupa cum este de mare gura borcanului. Daca cumparati verze mici, care sa incapa pe gura borcanului, intregi, este bine sa nu se taie varza, ci doar sa se cresteze la cotor. Varza intreaga se va pastra timp mai indelungat.Varza se spala, sub jet de apa rece.Castravetii se aleg sa fie tari, de marime potrivita. Se spala bine, cu apa rece.Aventuri patite, nu auzite din povesti ! Mi-am adus aminte, de o nunta, la tara, la un coleg de camera, pe cand eram student, prin septembrie – octombrie 1970. La miezul noptii, inainte de a se fi adus friptura, au aparut pe masa niste castroane de lut smaltuit, pline ochi, cu niste castraveti murati, imensi, la vreo 0,5 -0,8 Kg bucata. Nu vazusem pana atunci castraveti atat de mari, nici de samanta, dar murati. Noi, colegii mirelui, ne-am uitat cam chioras la castroane si nu am indraznit sa ne apropiem de castraveti. Cum friptura intarzia, iar ceilalti meseni mancau cu o pofta greu de imaginat, niste bucati imense de castraveti, cu lipie calda, facuta in cuptor cu vatra si beau palinca de pruna, ne-am facut si noi curaj si am servit, nu de altceva, dar sa nu bem tuica pe burta cam goala. Nu este greu de imaginat, ca la adusul fripturii, pe masa (cam subtirica, cantitativ, pentru apetitul nostru), nici nu a prea mai fost nevoie sa servim friptura. V-ati prins, nu ? Tocmai acesta era si scopul aducerii castravetilor murati pe masa, inainte de friptura, mesenii sa consume cat mai putin friptura, nu de altceva, dar conform obiceiului locului, nunta tinea 3 zile si se punea masa in fiecare seara. Ulterior, ginerica (care nu era din partea locului, unde se facea nunta) s-a jurat ca n-a stiut de obicei. Nici astazi nu cred ca l-am fi crezut. Se aseaza pe fundul borcanului (de 10-14 Kg) o legatura de marar verde sau marar uscat, 4-5 catei de usturoi, 3-4 bucati dintr-o radacina de hrean (unii pun si 2-3 frunze verzi, de hrean, eu nu pun), o lingurita de boabe de piper si 3-4 frunze verzi, de dafin.Secret greu de pastrat ! Se aseaza varza si castravetii, in borcan, cat mai stras posibil. La inceput saramura va fierbe si va da peste gura borcanului, apoi legumele se vor ingreuna prin murare si se vor lasa, spre fundul borcanului. Pe masura ce legumele se mureaza, va scadea nivelul saramurii, in borcan, existand riscul sa ramana muraturile in sec.Se face o saramura din apa cat mai rece (de preferat apa limpede, de izvor) si o lingura rasa de sare grunjoasa la litrul de apa. Se amesteca bine, cu o lingura de lemn, pana se dizolva sarea. Saramura nu se fierbe.Apa sarata se toarna peste muraturile asezate in borcan. Se acopera borcanul, la gura, cu o folie din plastic sau se pune un capac, cat de cat etans, pe gura borcanului.Muraturi taranesti, de vara Muraturi-taranesti-de-varaBorcanul se tine la soare, toata ziua, fara a-l muta din loc in loc.Atentie, nu-i de gluma ! Cand incepe murarea legumelor, apa sarata va iesi din borcan si va face mizerie pe balcon, acolo unde ai pus borcanul. Ca sa scapi de “observatiile casnice” din partea consoartei, trebuie sa fi prevazator si sa pui sub borcan, din timp, o farfurie adanca. Muraturi taranesti, de vara Muraturi-taranesti-de-vara-1Dupa vreo 6-7 zile, poti sa incerci un castravete sa vezi daca s-a acrit suficient, mai ales daca saramura a inceput sa se limpezeasca. Daca da, inainte gurmanzi, atacati cu incredere. Festinul este garantat. Muraturi taranesti, de vara Muraturi-taranesti-de-vara-2Secretul bucatarului ! Cand saramura a inceput sa se tulbure iarasi, este cazul sa scoti de graba, legumele murate ramase in borcan. Daca nu ai reusit sa le consumi pe toate, se pot pastra la rece, in frigider, intr-un castron, acoperit cu o folie din staniol, cel mult o saptamana, apoi se baloseaza si se moaie.Tot un fel de secret ! Muraturile taranesti, de vara, nu tin prea mult, dar avand sare putina fac floare si putrezesc, daca nu sunt tinute la rece. Mare pacat, pentru gustul lor deosebit.
Se pot pregati muraturi taranesti, de vara, din mai pana in octombrie, la fiecare 2-3 saptamani, cam atata dureaza murarea (cca. 6-7 zile) si perioada cat se mentin tari (cca. 10-12 zile, de la murare), dar numai daca sunt tinute la rece, dupa ce s-a terminat murarea.Muraturile taranesti, de vara, sunt o adevarata delicatesa (in carciumile care se respecta), drept muraturi de sezon pentru fripturile la gratar. Se servesc reci (fiind tinute ceva vreme – inainte de a fi aduse de picolo la masa, in frigider sau in apa rece cu ghiata), langa fripturile calde cu garnitura de cartofi prajiti.
reteta de pe net
Bianca
Bianca
 
 


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum