Agenda Culinară
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pogacele cu Jumari (ardelenesti)

In jos

Pogacele cu Jumari (ardelenesti) Empty Pogacele cu Jumari (ardelenesti)

Mesaj  Vizitato Lun 22 Noi 2010, 08:49

Ingrediente:

  • 1 kg făină
  • 400 gr jumări de porc
  • 200 gr untură de porc
  • 40 gr drojdie proaspătă
  • 2 ouă
  • 50 gr zahăr
  • 650 ml lapte
  • 20 gr seminţe de chimen
  • sare şi piper
Preparare:

  1. Drojdia se dizolvă în puţin lapte, se adaugă zahărul şi puţină făină şi se lasă să crească.
  2. Dupa circa o oră, se adaugă restul de lapte (călduţ) şi de făină şi se lasă să dospească încă o oră.
  3. Jumările se dau prin maşina de tocat, apoi se amestecă bine cu untul, sarea şi piperul.
  4. Din cocă se întinde cu sucitorul o foaie, de circa 1 cm grosime, peste care se întinde cu un cuţit compozitia facută din jumări şi untura, se împătureşte coca şi se întinde de încă 3-4 ori, lăsând coca să se odihnească la rece după fiecare împăturire.
  5. Se încinge cuptorul la 180 grade (foc mediu).
  6. După ce aţi repetat operaţiunea de 3-4 ori, se întinde din nou foaia, se taie cu un pahar sau cu o formă de tăiat coca.
  7. Se unge fiecare bucată cu gălbenuş de ou, se presară chimen, se aşază în tava de copt (tapetată cu hârtie de copt, de preferință).
  8. Se coc la foc potrivit până încep să se rumenească.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Pogacele cu Jumari (ardelenesti) Empty Re: Pogacele cu Jumari (ardelenesti)

Mesaj  Nutzy Lun 22 Noi 2010, 09:47

ana53 a scris:Ingrediente:

  • 1 kg făină
  • 400 gr jumări de porc
  • 200 gr untură de porc
  • 40 gr drojdie proaspătă
  • 2 ouă
  • 50 gr zahăr
  • 650 ml lapte
  • 20 gr seminţe de chimen
  • sare şi piper
Preparare:

  1. Drojdia se dizolvă în puţin lapte, se adaugă zahărul şi puţină făină şi se lasă să crească.
  2. Dupa circa o oră, se adaugă restul de lapte (călduţ) şi de făină şi se lasă să dospească încă o oră.
  3. Jumările se dau prin maşina de tocat, apoi se amestecă bine cu untul, sarea şi piperul.
  4. Din cocă se întinde cu sucitorul o foaie, de circa 1 cm grosime, peste care se întinde cu un cuţit compozitia facută din jumări şi untura, se împătureşte coca şi se întinde de încă 3-4 ori, lăsând coca să se odihnească la rece după fiecare împăturire.
  5. Se încinge cuptorul la 180 grade (foc mediu).
  6. După ce aţi repetat operaţiunea de 3-4 ori, se întinde din nou foaia, se taie cu un pahar sau cu o formă de tăiat coca.
  7. Se unge fiecare bucată cu gălbenuş de ou, se presară chimen, se aşază în tava de copt (tapetată cu hârtie de copt, de preferință).
  8. Se coc la foc potrivit până încep să se rumenească.
si mie imi pla pogacele ana , nu am facut de mult dar am copiat reteta sa le fac cind am timp si pofta.
Nutzy
Nutzy
 
 


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum