Agenda Culinară
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Iahnie de fasole ca la Salaj

In jos

Iahnie de fasole ca la Salaj Empty Iahnie de fasole ca la Salaj

Mesaj  AgendaCulinara Sam 04 Dec 2010, 18:44

Iahnie de fasole ca la Salaj IMG_6781

Am aceasta reteta de la colega mea, o doamna tare draguta, este o reteta de fasole asa cum se face la tara intr-o zona din Ardeal, va invit sa o incercati deoarece este absolut delicioasa.

Fasolea se fierbe impreuna cu un morcov , 1/2 de telina rase , 2 frunze de dafin, sare. Separat se calesc in ulei 2 linguri faina de grau, 3 linguri faina de malai, apoi se adauga si o lingura de boia.
Iahnie de fasole ca la Salaj IMG_6755

Iahnie de fasole ca la Salaj IMG_6756

Iahnie de fasole ca la Salaj IMG_6757

La acestea se adauga 250 ml bulion , se amesteca si se toarna in oala cu fasole. ( apa nu se arunca). Se baga oala la cuptor si se lasa la foc mic vreo 30 de min. Eu am pus intr-un vas de yena ca toate oalele mele au manere de plastic. Daca faceti cu ciolan il fierbeti impreuna cu fasolea apoi il taiati bucati, il puneti inapoi si bagati la cuptor. Asa arata scoasa de la cuptor.
Iahnie de fasole ca la Salaj IMG_6763

Apoi am amestecat usor
Iahnie de fasole ca la Salaj IMG_6765

Si in farfurie cu castraveti murati la soare si carnati.

Iahnie de fasole ca la Salaj IMG_6780
Cred ca data viitoare fac cu ciolan ca tare mi-a placut cum a iesit. In mod normal fasolea se fierbe impreuna cu carnea , aceasta se taie bucati si se pune inapoi in oala , se adauga rantasul si se lasa la cuptor.

Iahnie de fasole ca la Salaj IMG_6783


sursa amalia-mylife.blogspot.com

AgendaCulinara
AgendaCulinara
 
 


https://agendaculinara.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum