Agenda Culinară
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Galuste din ficat cu sos de bulion

In jos

Galuste din ficat cu sos de bulion Empty Galuste din ficat cu sos de bulion

Mesaj  AgendaCulinara Sam 04 Dec 2010, 18:36

Galuste din ficat cu sos de bulion Chiftf1

O mancare delicioasa, care se face rapid.

Ingrediente:
200 g ficat ( eu am folosit de pui)
1 ceapa mica
2 felii franzela
cateva fire de marar si patrunjel verde
1 ou mai mare sau 2 mai mici
ulei
sare
piper
4-5 rosii mijlocii/2 lingurite pasta tomate ( eu am folosit 250 ml bulion)
1 ceasca zeama carne
faina


Spalam ficatul,il taiem bucati si il prajim in putin ulei. Cand se raceste il trecem prin masina de carne si adaugam ceapa si mararul tocat, painea inmuiata in lapte sau apa si stoarsa bine ( sau le bagam pe toate la tocat) .
Adaugam ouale, sare,piper,omogenizam si formam galuste de marimea unei nuci mari ( pasta e cam moale , eu am luat cu lingura putina pasta am pus in faina si apoi am "plimbat" practic galustele de pe o palma pe alta.In cratita punrm putin ulei la incins,apoi rosiile curatate de pielita si seminte sau bulionul,lasam sa se caleasca, adaugam zeama de carne,sare,piper si amestecam bine.Lasam sa dea cateva clocote.In sosul din cratita se pun cu grija galustele de ficat,se fierb 10-15 min.
Galuste din ficat cu sos de bulion Chiftf2
Eu le-am intors pe o parte si pe alta cu o paleta, cu grija caci sunt destul de fragile .
Galuste din ficat cu sos de bulion Chiftf3
Servim fierbinti cu cartofi piure.
Reteta este preluata de aici , cu multumiri Marianei pentru munca depusa Galuste din ficat cu sos de bulion 380483.

sursa amalia-mylife.blogspot.com

AgendaCulinara
AgendaCulinara
 
 


https://agendaculinara.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum