Agenda Culinară
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Supă de găină cu tăiței de casă

In jos

Supă de găină cu tăiței de casă Empty Supă de găină cu tăiței de casă

Mesaj  AgendaCulinara Lun 20 Sept 2010, 21:18

Supă de găină cu tăiței de casă


Pentru sarbatorile Craciunului si Anului Nou cumpar o gaina grasa, cat mai mare, pentru a pregati si mancaruri mai lejere (vorba vine), ca alternativa la fripturile grele din carne de porc si/ sau carne de oaie. Asa-i romanul de cand se stie - cumpara de toate ca sa fie masa cat mai bogata. Nu este obligatoriu sa pregatesti o data, toata carnea pe care ai cumparat-o.Daca nu faci vreo reteta la care sa folosesti toata pasarea, o portionezi, dupa cum te gandesti sa arate meniul tau surpriza din noaptea de revelion

.Supă de găină cu tăiței de casă Ciorba-de-potroace

Cum anul acesta nu am facut pasare la cuptor, am portionat gaina - piept, copane, aripi si restul. Din piept voi face niste snitele speciale cu seminte de pin, din copane mi-am propus sa fac o ciorba de potroace, de Sf. Ion, iar din aripi si restul de gaina – am pregatit o supa cu taitei de casa. In afara de pieptul pasarii se poate folosi restul de carne si pentru piftie.Secret ! Gaina batrana este de obicei foarte grasa, motiv pentru care o si cumpar, chiar daca are carnea mai tare si fierbe mult, in oala de presiune.   Pentru ca supa sa nu iasa prea grasa (atentie la colesterol ), aduni grasimea de pe pasare si o prajesti intr-o tigaita. Faci niste jumari o minunatie culinara, care se servesc ca aperitiv, langa un paharel de tuica fiarta, cu paine calda, ceapa rosie si castraveti in otet. Untura topita o pui intr-un borcan, cu capac etans, presarand sare in lichid. O vei folosi ulterior, ca adaus de gust bun, la ciorbele/ supele de pasare.Apropo fiindca veni vorba. Nu cred ca exista cineva care sa nu fi auzit de stramoseasca zicala romaneasca – gaina batrana face supa buna.  Pui la fiert in oala de presiune – aripile, tartita, spatele de gaina (poti pune si pulpele), impreuna cu o radacina mica de patrunjel, un morcov mare, o ceapa alba, o radacina mica de pastarnac si cateva feliute inghetate de ardei gras, scoase din congelator. Completezi cu apa rece in care pui sare grunjoasa, pana apa acopera carnea si legumele.Cat timp fierbe supa (cca. 1,5 ore de cand incepe sa fluiere oala de presiune), pregatesti taiteii. Intr-un castron spargi un ou cumparat de la tarani (are sigur galbenusul portocaliu si taiteii vor iesi aurii), pe care il amesteci cu faina, un praf de sare si cateva firisoare de piper macinat. Faina pui cata incape, pana se obtine prin framantare energica, cu mana, o pasta mai groasa. Intinzi coca formata, cu un sucitor de bucatarie, pe o planseta din lemn sau direct pe blatul de la mobila de bucatarie, avand grija sa presari faina, pentru a nu se prinde coca de lemn. Continui rularea si adausul de faina pana obtii o foaie subtire din coca, de 1-2 mm. Tai cu cutitul sau cu rotita de bucatarie, fasii subtiri din foaia de coca, de ce marime doresti.

Supă de găină cu tăiței de casă Supa-cu-taietei-de-casa

Lasi taiteii sa se usuce, pe o farfurie sau ii poti atarna, pe sucitor, daca i-ai taiat mai lungi si mai grosi.Cand carnea a fiert pui zeama intr-o oala mai mare si cand da in fiert (la foc iute), adaugi taiteii, avand grija sa-i rasfiri cu mana, pe masura ce ii pui in supa fierbinte. Lasi sa fiarba la foc potrivit, pana se moaie si se fierb taiteii.Carnea o iei de pe oase si o poti folosi la salata de beuf.Atentie ! Cand pui taiteii, nu trebuie sa bagi si degetele in supa.  

Supă de găină cu tăiței de casă Supa-cu-taietei-de-casa-1

Daca doresti sa faci supa colorata, poti sa adaugi cand fierb taiteii, suc de rosii. La sfarsit se presara patrunjel verde, taiat fin.

Supă de găină cu tăiței de casă Supa-cu-taietei-de-casa-2

Supa se serveste calda, cu cateva picaturi de zeama de lamaie. Este nemaipomenita, dupa o noapte de lupte grele dusa cu bunatatile puse pe masa in noaptea de revelion. Nu se recomanda alcool.
Pentru cine nu stie si nu este nici curios sa verifice. O supa de pasare cu taitei, calda si usor acrisoara, taie greata si reuseste sa potoleasca oarecum fumurii alcoolului, pe cand o ciorba de burta fierbinte sau o ciorba de potroace fierbinte, urca fumurii alcoolului la cap si te miri ce se mai poate intampla cu mersul tau, care sigur va deveni cel putin ezitant, tinand cont ca ciorba se serveste de obicei, la plecare, spre casa proprie.
AgendaCulinara
AgendaCulinara
 
 


https://agendaculinara.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum